اصلي| اخبار| گالري | درباره ما| تماس با ما
منو اصلی
پيوندها

 

 

وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3583
 بازدید امروز : 63
 کل بازدید : 414429
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/2188

افسردگی و نقش ورزش در درمان آن 

افسردگی از قدیمی ترین بیماریها است. افسردگی اساسی در قیاس، با افسردگی ساده ضررهای جدی تری می زند، کارایی را مختل می کند و در کل این بیماری جهانی موجب ضرر و زیان به جامعه می شود... 

"افسردگی و ورزش " مقاله ای است به قلم دکتر "علیرضا غفاری نژاد" که در سایت خبری سازمان تربیت بدنی ارائه شده است.

دکتر غفاری نژاد دراین مقاله ضمن تعریف بیماری "افسردگی" و علائم آن به تاثیر ورزش در درمان این بیماری پرداخته است.

وی تاکید کرد که ورزش به تنهایی نمی تواند عامل اصلی درمان این بیماری باشد ، اما می تواند به عنوان یک کمک رسان واقعی عمل نماید.

او دراین مقاله از دو رشته "شنا" و "یوگا" به عنوان رشته هایی که نقش بسیار مفیدی را در نشاط بیماران مبتلا به افسردگی ایفا می کند، نام برده است.

دکتر غفاری نژاد در مقاله اش نوشته است:

صحبت درباره افسردگی همیشه مفید است.

بسیاری از ما افسردگی را معادل غمگینی می دانیم. هرانسانی در سازمان روانی خود "خلق" دارد و از آن دریچه به دنیا می نگرد. اگر سرحال باشیم ، در روابط خود سخت نمی گیریم واگر بد حال باشیم، پرخاشگر، غمگین و عصبانی هستیم. پس انسان از دریچه احساس دنیا را مشاهده می کند نه از دریچه منطق.

این خلق نوساناتی دارد. بدهکاری ها، بحث ها، جدل ها، زخم زبان ها می توانند باعث غمگین شدن فرد شوند، ولی تا زمانی که این امر به صورت خلقی دائمی در نیامده است ، افسردگی محسوب نمی شود.

افسردگی یک بیماری است ، یعنی تلقینی نیست و اطرافیان در مراجعه به چنین افرادی گوشزد می کنند به خود تلقین نکن ، سفر برو ، نحوه زندگی خودت را تغییر بده و هزاران راه حل پیشنهادی را ارائه می دهند که نمی توان گفت بی تاثیر است ، اما عملا تاثیر زیادی ندارد و کمک چندانی به بیمار نمی کند.

افسردگی یک سندرم است ، یعنی مجموعه ای از علایم است که در یک محل مخصوص مشاهده نمی شود و یک علت خاص را نمی توان برای آن پیدا کرد.

افسردگی از قدیمی ترین بیماریها است. افسردگی اساسی در قیاس، با افسردگی ساده ضررهای جدی تری می زند، کارایی را مختل می کند و در کل این بیماری جهانی موجب ضرر و زیان به جامعه می شود.

شناخت زود هنگام بیماری در درمان آن کمک زیادی به پزشک می کند.

 

افسردگی اساسی در سنین بالای ‪ ۴۰سال بیشتر شیوع دارد و در زنان حدود دو برابر بیشتر از مردان شایع است .

● علایم افسردگی کدامند؟

▪ خلق فرد افسرده می شود، یعنی غمگینی طولانی مدت دارد.

▪ علاقه مندی وی نسبت به علایق گذشته اش از دست می رود و غالبا بی حوصله است.

▪ کم اشتهایی او را می آزارد و غذا نمی خورد ، البته در برخی انواع آن پرخوری شیوع دارد.

▪ خواب فرد مبتلا غالبا دچار مشکل می شود معمولا نیمه شب بیدار می شود و تا صبح نمی تواند بخوابد و کسل است و بالعکس در جوانان مبتلا، پر خوابی شیوع دارد.

▪ افسردگی معمولا با اضطراب همراه است .

▪ بی خوابی و بی قراری شیوع دارد .

در فرهنگ ما بیشتر افرادی که مراجعه می کند ، به جسم پردازی بیشتر توجه دارند و شکایات از دردهای جسمانی دارند ، اما در جوامع غربی اعلام می کنند دلتنگ و غمگین هستیم.

معمولا در جوامع شرقی فرد پس از ابتلا به افسردگی به دلیل عوارض جسمانی به پزشک یا متخصصین دیگر مراجعه کرده و پس از ناامیدی از پزشکان به متخصصین مغز و اعصاب مراجعه می نمایند .

دردهای افسردگی واقعی هستند، یعنی دردها بیشتر زودگذر و سوزش دار می باشند،از نشانه های دیگر دردهای عصبی این است که بیشتر در زمان استراحت به سراغ بیمار می روند تا در ضمن فعالیت و ورزش ، دردها عمدتا در مسیر اعصاب نیستند و حالت چرخشی دارند . گاهی این درد در سر و گاهی در قسمتهای دیگر بدن تظاهر می کند که بعضا قدیمی ها از آن به عنوان بیماری باد ‪WIND ‪ SICKیاد می کردند.

افسردگی در بیماران بالای ‪ ۴۰سال شایع تر است ولی می تواند در یک پسر بچه ‪ ۹ساله هم دیده شود . در افراد بالای ‪ ۴۰سال چون سندرم آشیانه خالی را داریم، یعنی اینکه بچه ها و فرزندان به دنبال زندگی خود رفته اند و این افراد تحت فشار تنهایی و زحماتی که در طول زندگی خود برای فرزندان خود کشیده اند، دچار نشخوار فکری می شوند که این امر ، زمینه ای برای ابتلا به بیماریهای داخلی می شود.

این افراد به مرگ زیاد می اندیشند و به فکر خودکشی می افتند، اما از آنجا که دین اسلام با خودکشی منافات دارد ، کمتر آن را به مرحله اجرا می گذارند و فقط به صحبت در این مورد اکتفا می کنند.

افسردگی با حوادث زندگی بسیار مرتبط است. اختلالات خلق در بعضی خانواده ها زیادتر است و استرس ها نقش تسریع کننده ای را در روند افسردگی دارند.

 

هرکدام از ما در روز چندین واحد استرس تحمل می کنیم.( مثلا در بحث ها، اختلافات کاری و مشکلات کاری ) باید توجه داشته باشیم که فرد از استرس لبریز نشود ، چون از یک سو استرس می تواند ایجاد افسردگی کند و از سوی دیگر افسردگی ممکن است منبع استرس شده و یک سیکل معیوب را تشکیل دهد.

افرادی که در زندگی خیلی بد بیار هستند ، بیشتر دچار افسردگی می شوند.

در زمان ابتلا به افسردگی ، نوراپی نفرین و سروتونین که از ناقلین سلولهای مغزی هستند ، کم ترشح می شوند وما باید علائم را با دارو و ورزش و روانپزشکی خنثی نماییم .

هر ابزاری که درست شناسایی شود مفید است . ورزش برای افسردگی مفید است ، اما چه نوع ورزشی ؟ باید این ورزش توسط مربیان علاقمند به علم روز تجویز شود تا حس سلامتی و اعتماد به نفس ایجاد کند و بیماری را کنترل نماید.

ورزش نمی تواند به تنهایی عامل اصلی درمان باشد ، اما می تواند به عنوان یک کمک رسان واقعی عمل نماید.

نوع ورزش باید مانند دارو ، به صورت دوره ای و مستمر انجام شود . اما چیزی که مسلم شده ، شنا و یوگا می توانند نقش بسیار مفیدی را در نشاط این نوع بیماران ایفا کند. 

شنبه ٢٥ مرداد ١٣٩٩
تصاوير

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]